Általános tudnivalók

Segítségnyújtás

A vasúti társaság adott helyszínen rendelkezésre álló állomási és vonatkísérő személyzete köteles be- és kiszállásnál, valamint az utazás során kiemelt figyelmet fordítani és – térítésmentesen – minden szükséges segítséget megadni az utazás zavartalan lebonyolítása érdekében:

a) a fogyatékkal élőknek, illetve a csökkent mozgásképességűeknek,
b) az időseknek,
c) a kisgyermekkel utazóknak és a várandós nőknek,
d) a kerékpárral vagy nagy poggyásszal utazóknak.

Fenntartott ülőhelyek

A képjellel megjelölt ülőhelyeket a vasúti társaság a kerekesszékkel közlekedők és más rászorultak számára tartja fenn. A vasúti társaság a kerekesszéket, és más mozgást segítő eszközt díjfizetés és elszámolás nélkül szállítja.

Menetjegyek

A fogyatékkal élő és csökkent mozgásképességű utas érvényes menetjeggyel kell rendelkezzen, a meghirdetett kedvezményeket igénybe veheti. Az első jegyvizsgálatkor a vonaton pótdíj megfizetése nélkül válthat menetjegyet az adott járatra a csökkent mozgásképességű személy.

A fogyatékkal élő és csökkent mozgásképességű utasnak kedvezmény igénybevételére jogosító okmánnyal a helyjegyköteles vonaton a megfelelő helyjegyet meg kell fizetniük, kivéve annak a kerekesszékes utasnak, aki a kerekesszékből az utazás időtartama alatt nem száll ki – ő helyjegyköteles vonaton helyjegy váltása nélkül utazhat. Amennyiben az indulási vasútállomáson nincs sem jegypénztár, sem akadálymentes jegyértékesítő automata, sem pedig egyéb akadálymentes, felszállás előtti helyjegyvásárlási lehetőség, illetve amennyiben a fogyatékossággal élő személy által előadottak szerint nem rendelkezik helyjegy megvásárlására alkalmas eszközzel vagy internet hozzáféréssel, úgy számára engedélyezni kell, hogy a vonaton pótdíj megfizetése nélkül vásárolja meg a helyjegyét. A vasúttársaság indokolható biztonsági okokból vagy kötelező helyfoglalás miatt korlátozhatja vagy megtagadhatja ezt a jogot.

Ha a vonat 1. kocsiosztályú kocsit továbbít, a fogyatékkal élő és az utazás időpontjában fennálló csökkent mozgásképességű, állapotára vonatkozóan igazolvánnyal/igazolással rendelkező utas érvényes 2. kocsiosztályú helyjegyével a szabadon maradt 1. kocsiosztályú ülőhelyeket elfoglalhatja abban az esetben, ha a helyjegyének megfelelő szakaszban tömeges utasforgalom miatt, vagy egyéb okból (pl. fekvőgipsz viselése, vagy az ülőhely mérete nem megfelelő) nem tud biztonságosan helyet foglalni. 

A magasabb kocsiosztályba történő átmenet e formája csak a vonaton, a jegyvizsgáló előzetes értesítése és a jogosultság igazolása mellett vehető igénybe.

Amennyiben a fogyatékkal élő utas kísérője a 2. kocsiosztályon marad – a jegyvizsgáló előzetes értesítésére és a jogosultság igazolására tekintettel – továbbra is megilleti a kísérői minőségéből eredő kedvezmény. Amennyiben a fogyatékkal élő utas kísérője a fogyatékkal élő utassal együtt a magasabb kocsiosztályban foglal helyet, akkor a magasabb kocsiosztályon történő utazására az általános szabályok érvényesek (pl. 1. kocsiosztályú helyjegy, pótdíj megfizetése stb.). Az e pont szabályai alapján magasabb kocsiosztályon történő utazás során is be kell tartani a kézipoggyász és az élő állat szállításának szabályait.  

Speciális kocsik, utazásra alkalmas járművek

Egyéni utazások esetén a mozgáskorlátozott személyek speciálisan kialakított kocsikat vehetnek igénybe. A menetrendben képjel jelöli azokat a vonatokat, amelyekben a kocsik beépített emelő-berendezéssel vannak felszerelve, ezek teherbírása 300 kg. A menetrendben megjelölésre kerülnek azok a vonatok is, amelyekben nincs beépített emelő-berendezés de kerekesszékes utasok szállítására alkalmas. Az utazáshoz ilyen esetben mobil emelő-berendezés igénybevétele szükséges, amelynek emelési teherbírása 250 kg, emelőlap felülete 800x1200 mm. Az emelőberendezés nélküli vasúti járművekkel csak az állomási emelőberendezéssel ellátott megállóhelyek közötti viszonylaton lehetséges utazás.

Bejelentés szükségessége

A segítségnyújtás iránti igényről legalább 36 órával annak szükségessége előtt értesíteni szükséges a vasúti társaságot, amelyet az utas online tehet meg. Amennyiben többszöri utazásra jogosító menetjeggyel rendelkezik az utas, elegendő egy értesítés, ha abban elegendő információ áll rendelkezésre a további utazások időpontjáról. Egy utas egy utazásához csak egy vonatot (átszállás esetén vonatok egymást követő sorát) jelölhet meg megrendelésében. Az indokolatlan, szükségtelen, vagy az időben le nem mondott megrendelés által okozott többletköltségeinek megtérítését a vasúti társaság az utastól követelheti.

A megrendelt szolgáltatás teljesítését a vasúti társaság akkor vállalja, ha az utas a kiindulási állomásán 15 perccel a vonat menetrend szerinti indulási idejét megelőzően megjelenik.

Mozgáskorlátozott utazás bejelentése

Mozgáskorlátozott utazás bejelentése (bejelentőfelület)